Neon Genesis Evangelion

28. května 2008 v 21:14 | Aki |  Anime Anime Anime

Neon Genesis Evangelion

Tak tohle je už opravdu poněkud starší anime, ale podle mě nejlepší anime co jsem zatim viděl. Příběh a charaktery postav jsou neuvěřitelně dobře propracované. Animace je vážně dobrá, když vezmeme v potaz stáří anime, ale to neva. Příběh je jednoduchý, ale jeho splnění je pro hrdiny téměř nemožný úkol.
No tak něco k ději. V roce 2000 pádá k zemi meteorit, který zničí téměř celou antarktidu a na zemi zahubí spostu lidí. Ti co přežijí se ovšem mohou obávat nové ho nebezpečí, které přináší neznámé bytosti z vesmíru. Lidé je nazívají andělé, ovšem do andělů mají daleko, neboť jejich prioritou číslo jedna je zničení země. V roce 2015 se Shinjimu Ikarimu ozve otec, aby ho navštívil. Po jeho příchodu do Tokia 3, novodobé opevněné verze města rozjede boj proti prvnímu z andělů.
Shinji je vyzvednut svou opatrovatelkou Misato Katsuragi a míří za otcem. Jeho otec je ale ředitelem tajné organizace NERV. Jaké je tedy pro Shinjiho zjištění, že jeho otec ho vůbec nechtce vidět, ale jen chtce po něm aby řídil mecha robota Evangeliona (Eva). Ten ale nechce, a tak ho má řídit Rei Ayanami. Ta je ale ve velmi zuboženém stavu po prvním konfliktu s andělem. Když ji Shinji uvidí rozhodne se Evu pilotovat, a zde začíná příběh.
Dále zde přibívá třetí pilot Asuka Langley. Každému pilotovi Evy je 14 let, právě proto, že jen 14ti leté děti je mohou řídit.
Příběh je však zahalen tajemstvím o Evangelionech, NERVU, andělech a spoustě dalších věcech. Ty jsou divákouvi postupně odkrývány. Jak jsem se už zmínil charakteristiky jsou neuvěřitelně propracované, vlastně každá z hlavních postav trpí určitým komplexem, podle kterého se později chová. Ale jajich problémy nejsou však nikterak veselé, ani smutné, spíše tragické. Podle mě je mezi nimi a živými lidmi jen rozdíl v tom, že oni jsou animovaní.
H. Annovi totiž v hlavní řadě nešlo o to, upoutat diváky před televizní obrazovky, nýbrž je chtěl donutit přemýšlet. To se autorovi opravdu podařilo. Po zhlédnutí všech dílů a procitnutí z celkového naprosto ohromujícího dojmu ze seriálu, začnou všechny scény zapadat do kontextu.
Teprve tehdy si divák uvědomí celý do sebemenšího detailu promyšlený příběh. V tu chvíli začnou ještě naléhavěji vystupovat na povrch filozofické otázky o smyslu života, lidské duši, existenci Boha, vztahu člověka k nadpozemskému světu, vývoji lidstva a lidskosti.
Nakonec poslední dva díly nejsou zakončením NGE, ale naprostým filozofickým pojednáním v nitru Shinjiho. O tom jak musí příjmout sám sebe, svět atd. Tohle ale zaleží na divákovi samotném, jak to pochopí.
Anime má 26 Tv dílů a 2 filmy. Z toho End of the Evangelion ho ukončuje. V něm však zkáza nepřichází z rukou božích, nýdrž od lidí samotných a jimi sériově vyrobených Ev.
Prostě nej anime co jsem viděl. Jinak víc již nemám co dodat. Prostě cool.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Estel Erunámë Estel Erunámë | Web | 1. července 2008 v 14:59 | Reagovat

Tak z tvé recenze to zní víc než zajímavě... Rozhodně pokud budu mít příležitost, se na tohle anime podívám.. :)

2 Willynka Willynka | E-mail | Web | 25. července 2008 v 2:15 | Reagovat

no tak to hodne stesti...na pochopeni nic lehkyho...je zvlastni ze o NGE toho byly napsany uz tuny pritom ja bych to cely shrnula celkem jednoduse...hideaki anno nam predstavil svet kde se lide chteji stat bohy...a tak "buh" vysle sve shito (andely, z japonstiny spis apostoly - posly) aby zabranili jejich nabubrelosti

3 wicky wicky | Web | 23. srpna 2009 v 20:13 | Reagovat

XDDD jeeeejo,mohlo by to byt good anime,okis-dakedy si ho rozhodne pozriem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama