Origami

15. října 2008 v 18:07 | Aki |  Nippon - Japonsko

ORIGAMI Fotka


Origami (japonsky: 折り紙; z japonského oru - skládat, kami - papír) je japonské umění skládání rozličných motivů z papíru.

Předpokládá se, že vzniklo přibližně v 9. století, když zprvu mělo své místo při náboženských obřadech a výzdobě šintoistických svatyní. Jako široce rozšířená zábava se začíná objevovat až v 17. století a jeho obliba výrazně stoupá následující dvě století.
Popularita origami v Japonsku je obrovská. Skládat z papíru se učí děti už v mateřské školce.

Maskoty zimních olympijských her v Naganu vytvořil jeden z největších mistrů tohoto umění Joseph Wu. Ovšem největším dokladem toho, co pro japonce origami znamená, je pomník dětským obětem atomové bomby v Hirošimě. Děvčátko skládající jeřába (orizuru).

Je obecně rozšířeným omylem, že skládání z papíru se vyvinulo v Japonsku a odtud se postupem času rozšířilo do zbytku světa. Skládání papíru v Evropě se vyvinulo zcela nezávisle, a to nejpozději ve 13. století. A tak ještě dnes je těžké ve Španělsku potkat někoho, kdo by znal origami. Zde se pro skládání papírových skládanek vžilo označení papiroflexia.

Stránka s návody na skládání origami: www.origami.cz

Příběh Sadako Sasakiové:
Sadako Sasakiová (japonsky: 佐々木 禎子, Sasaki Sadako, 7. ledna, 1943 - 25. října, 1955 byla japonská dívka, která žila v Hirošimě v Japonsku. Byly jí dva roky, když dne 6. srpna 1945 byla svržena atomová bomba na Hirošimu. Bombardování přežila bez viditelného zranění a vyrůstala v silnou a zdravou dívku. Ve věku 11 let (9 let po svržení atomové bomby) náhle dostala závratě. Diagnóza zněla leukémie, nemoc způsobená ozářením z výbuchu atomové bomby. Sadako byla hospitalizována v únoru následujícího roku.

Nejlepší přítelkyně pověděla Sadako starou japonskou legendu, která říká, že každému, kdo složí tisíc papírových jeřábů (origami), se splní jedno přání. Sadako měla přání, aby se uzdravila. Posledních 14 měsíců svého života strávila v nemocnici a za tu dobu složila přes 1 300 papírových jeřábů. (Jiná verze tohoto příběhu říká, že se jí podařilo složit pouze 644 papírových jeřábů, a tak její přátelé pro ni složili ostatní, aby jich měla vysněných 1 000). Zemřela ve věku 12 let.

Po její smrti její přátelé a spolužáci, inspirováni její odvahou a vytrvalostí, vydali knihu publikující její dopisy. Pak odstartovali hnutí, požadující, aby byl jí a všem dětem zabitým atomovou bombou v Hirošimě postaven památník. Roku 1958 byla v Parku Míru v Hirošimě odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába. Každý rok je k jejímu památníku posláno nespočet papírových jeřábů. Sadako se stala známým symbolem důsledků použití jaderných zbraní. Někdy bývá označována jako "japonská Anna Franková". Sadako má také památník v Parku míru v Seattlu.

Pár ukázek úžasnejch skládaček!

Drak
http://snukes.files.wordpress.com/2008/03/dragon-origami.jpg

Květina
http://www.origami-store.com/images/origami-swan.jpg

Slon
http://www.pjlighthouse.com/wp-content/uploads/2007/06/origami-cool-animal-02.jpg

Jednorožec
http://www.pjlighthouse.com/wp-content/uploads/2007/06/origami-cool-animal-03.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 マテイソ マテイソ | E-mail | 21. ledna 2009 v 22:38 | Reagovat

cus prosim te kdybys potreboval neco prelozit nebo tak nejake postrehy z nipponu tak napis . studuju japonstinu v londyne ..

Rad si budu s tebou dopisovat a ucit se od tebe .Clanek me zaujal .:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama